SN StruktonKariera

Pracuję w naszej firmie jako Dekarz.

Nazywam się Marcin Gleb.

fot. Dach naszej budowy w Eskilstunie w Szwecji. Witam wszystkich współpracowników firmy SN Strukton. Nazywam się Marcin Gleb, pracuję w naszej firmie jako Dekarz.

Przy okazji pragnę podzielić się z czytelnikami tego artykułu wiedzą i wytłumaczeniem na czym polega praca na dachach i dla kogo jest praca dekarza.

Zacznijmy od tych mniej przyjemnych aspektów. Praca na dachu wiąże się z wysiłkiem fizycznym i stałym przemieszczaniem się. Każdy dach jest w innym miejscu. Rzadko zdarza się praca obok domu. Często trzeba się liczyć z wyjazdami na budowę, które wyłączają z życia prywatnego na kilka, kilkanaście dni.

Pracę zaczyna się dość wcześnie, a kończy zależnie od presji czasu-jeśli w kalendarzu zbliża się termin kolejnego zlecenia, może się zdarzyć, że z budowy zejdzie się dopiero przed zachodem słońca. Plusem jest to, że dniówka będzie większa niż przy pracy na strefach. Ciągłe podnoszenie materiałów, sięganie po nie, trwanie w niewygodnej pozycji, tak charakterystyczne dla sposobu pracy dekarza, wymaga sprawności fizycznej.

Nie ma co ukrywać: aby zostać dekarzem z pasją trzeba lubić pracę w terenie, na wolnym powietrzu i nie bać się wysokości. Praca w tym zawodzie dzieli się na dwa wyraźne etapy. Pierwszy z nich na ziemi- najczęściej w warsztacie lub obok budynku, drugi- na dachu. Podczas wykonywania robót na wolnym powietrzu mogą być uciążliwe zmienne warunki atmosferyczne (które skutecznie potrafią utrudnić pracę, a nawet je wstrzymać),hałas- zwłaszcza przy mechanicznym cięciu blach , a podczas zgrzewania mas bitumicznych- nieprzyjemny zapach. Łączenie blach przez lutowanie powoduje ulatnianie się różnych gazów. Jednak największym utrudnieniem i niebezpieczeństwem tej pracy jest ryzyko upadku z wysokości i skaleczenia, zwłaszcza przy obróbce blachy. Absolutnie niezbędne są właściwe zabezpieczenia- uprzęże asekuracyjne ,odpowiednią odzież, obuwie czy rękawice.
Żeby zostać dekarzem nie wystarczą same dobre chęci. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży ,nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny.

Na co dzień roboty wykonuje się w grupie, dlatego trzeba lubić pracę zespołową, a przede wszystkim umieć komunikować się z innymi. W zgranej ekipie, składającej się z osób pracowitych i bez konfliktowych, robota idzie szybko i sprawnie. Nie zwraca się uwagi na zmęczenie spowodowane hałasem i pracą po godzinach, kiedy gonią terminy.

Wykonanie dachu jest nie tylko pracą rzemieślniczą. Często balansuje ona na granicy artyzmu. Dlatego ważne są precyzja, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, umiejętności manualne i plastyczne, wyobraźnia przestrzenna, a czasami także zainteresowania o charakterze artystycznym. Trzeba umieć planować lub wyobrażać sobie układ elementów na dachu. Wykonując jeden etap trzeba myśleć o tych, które będą robione później. Wymaga to skrupulatności i dokładności. Zwykle dekarze pracują jako fachowcy do konkretnego zlecenia, czyli wykonują wolny zawód. Dlatego umiejętność odnajdywania się w nowych sytuacjach, radzenia sobie z nowymi problemami oraz przekonywania do swoich koncepcji innych są bardzo ważne. Wybierając zawód dekarza trzeba również pamiętać, że praca wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Branża budowlana wciąż się rozwija: na rynku pojawiają się nowe materiały i technologie. Do ich zastosowania ( i co ważne! ) otrzymania korzystnych zleceń nie wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności zdobyte w szkole. Poświęcony czas, trud i ryzyko z pewnością wynagrodzi ostateczny efekt w postaci efektownego dachu i kolejnych zleceń. Tą pracę trzeba Kochać i mieć z niej satysfakcję .

Rozmowę przeprowadził/a: Marcin Gleb Opublikowano: 04.05.2021

Współpraca

Profesjonalizm i wspólne wartości to podstawa efektywnej pracy naszego zespołu. Wiemy, że rozwój osiąga się poprzez doskonalenie własnych umiejętności oraz współpracę z lepszymi od siebie. Dlatego poszukujemy osób, od których możemy się uczyć i które są gotowe rozwijać swój potencjał, współdziałając z naszymi specjalistami.

Więcej
Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to.Rozumiem
Zbyt niska rozdzielczość aby wyświetlić stronę.